Specifika

Atletika osob se zrakovým postižením musí být prováděna při zajištění bezpečnosti všech zúčastněných zejména při vrhu koulí a hodech oštěpem nebo diskem. Pořadatel musí dostatečně poučit své pracovníky, ale i rozhodčí a ostatní osoby o všech předpokládaných rizicích, aby co možná nejvíce snížil riziko nehody.

Spolupráce vodičů a doprovodu při plnění pokynů rozhodčích a pořadatelů je nezbytná. Závodníci a doprovázející osoby, kteří se atletické sportovní akce účastní poprvé a nejsou si vědomi případných ohrožení, musí být včas poučeni o zásadách bezpečného pohybu na sportovišti.

V průběhu konání disciplin je nutné zajistit ticho, aby bylo možné atlety navádět hlasem. Hlasitá doprovodná hudební produkce není vhodná.

Při samotném výkonu hraje často důležitou roli vodič nebo doprovod atleta, který je zodpovědný za včasné nastoupení atleta k pokusu, doprovodu na místo, správné zorientování atleta a následné navádění atleta při pokusu. Případy, kdy doprovod na svého atleta „zapomene“, jsou naštěstí výjimečné.

Atleti při výkonu používají různou techniky podle závažnosti zrakového postižení, technické vyspělosti a fyzické zdatnosti. Atleti kategorie B1 při vrzích a hodech nejčastěji používají techniku z místa, atleti kategorie B2 a B3 často používají techniku bez modifikací.

Při konání vícedenních sportovních akcí osob se zrakovým postižením je důležitá volba místa. V místě konání závodů by mělo být v optimálním případě umístěno ubytovací i stravovací zařízení, které svým stavebním řešením umožní osobám se zrakovým postižením samostatný a bezpečný pohyb.


Tvorba webových stránek zdarma Webnode