Soutěže v poli

Skok daleký a trojskok

Atleti kategorie F11 a F12 mají právo využít asistence vodiče. Odrazová plocha pro atlety kategorie F11 a F12 je tvořena obdélníkem o rozměru 1×1,22 m, který musí být upraven tak, aby v něm po odrazu zůstal otisk odrazové nohy (křída, magnézium, jemný písek).

Odrazová plocha má stejné funkční vlastnosti jako normální odrazová plocha. Není přípustné, aby atlet přešlápl okraj bližší k doskočišti. Nejmenší přípustná vzdálenost mezi vnitřním okrajem odrazové plochy a doskočištěm je u skoku dalekého jeden metr; u trojskoku 9 m pro atlety kategorie F11 a 11 m pro atlety kategorie F12 a F13.

Měření délky skoku u atletů kategorie F11 a F12 se provádí z místa doskoku k nejbližšímu místu otisku odrazové nohy. Odrazí-li se atlet ještě před odrazovou plochou, pak se měření provádí od místa doskoku k vzdálenějšímu okraji odrazové plochy.

Při skoku do dálky jsou atleti kategorie F12 zpravidla schopni provádět skok samostatně. Pro případné hlasové pokyny je nutné zajistit v prostoru doskočiště ticho.

Skok vysoký

Atleti kategorie F11 se mohou před rozběhem k pokusu pro svou orientaci dotknout laťky. Spadne-li laťka po takovémto dotyku, není tento pokus hodnocen jako neplatný. Atleti kategorie F11 a F12 mohou pro svou sluchovou orientaci využít vodiče, který musí zaujmout takové postavení, aby nepřekážel rozhodčím.

Atletům kategorie F12 je povolena vizuální úprava laťky. Atlet kategorie F13 může požádat o slovní potvrzení začátku odpočítávání časového limitu jeho pokusu. Zprostředkování této informace je pak povinností rozhodčího.

Vrh koulí, hod oštěpem a hod diskem

Vodiče nebo doprovod mohou využít pouze atleti kategorie F11 a F12. Atleti kategorie F11 a F12 mohou být přivedeni do vrhačského kruhu nebo na rozběhovou dráhu doprovodnou osobou. Za správnou orientaci atleta v kruhu nebo na rozběhové dráze odpovídá vodič. Ten musí opustit vrhačský sektor nebo rozběhovou dráhu ještě před zahájením pokusu.

Atleti kategorie F11 a F12 mohou využít informace od vodiče pro svou sluchovou orientaci a to před pokusem, v průběhu pokusu a po pokusu. Atleti kategorie F11 a F12 mohou být odvedeni z vrhačských a odhodových sektorů až po té, co rozhodčí uzná pokus platným.

Usoudí-li rozhodčí, že doprovodná osoba stojí na nebezpečném místě, požádá doprovodnou osobu, aby přešla na bezpečné místo.

Vrh koulí

Při vrhu koulí používají atleti odlišnou techniku podle typu zrakového postižení a technické vyspělosti atleta. Atleti kategorie F11 nejčastěji vrhají z místa. Atleti kategorie F12 zpravidla vrhají se sunem bez rotace trupu.

Atleti kategorie F13 nebo vyspělí atleti kategorie F12 (F11) používají stejnou techniku vrhu koulí jako atleti bez zrakového postižení. Vodič nebo doprovod zajišťuje správnou orientaci atleta ve vrhačském kruhu.

Hod oštěpem

Při hodu oštěpem atleti opět volí odlišnou techniku – z místa, s poskokem nebo s kratším či delším rozběhem. Role vodiče nebo doprovodu spočívá v hlasovém upozornění na vzdálenost odhodové čáry a zorientování atleta při případném rozběhu; při hodu oštěpem z místa (nejčastěji u atletů kategorie F11) pak ve správné orientaci a postavení atleta před odhodovou čarou.

Před zahájením a v průběhu hodu oštěpem je nezbytné, aby pořadatel zajistil dostatečnou bezpečnost závodníků, rozhodčích a ostatních osob. Hlavní riziko spočívá ve velice rozdílné úrovni atletů (délky hodů) a protože se jedná o osoby se zrakovým postižením, rovněž ve zvýšené pravděpodobnosti hodu oštěpem mimo výseč.

Hod diskem

Hod diskem provádí atleti nejčastěji z místa. Role vodiče nebo doprovodu spočívá v doprovodu atleta do kruhu a zorientování atleta.

Technicky vyspělí atleti provádí hod diskem s otočkou. U osob se zrakovým postižením často dochází ke zhoršené orientaci v prostoru a k narušení vnímání rovnováhy, proto hod diskem s otočkou provádí pouze minimum atletů.

© VT